Homeros, Heredot ve Thukidides gibi tarihin ünlü isimlerinin eserlerine konu olan Sakız Adası, yunan şair Georgios Drossinis’in dizelerinde yerini buluyor ‘’Chios, harika bir ada! Adını söylerken bile gül suyunu hissediyorum!’’
Sakız Adası Harita
Sakız Adası, Ege denizinin kuzeydoğusunda, Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan, Samos ve Midilli adaları arasında bulunan, Türkiye'nin batı kıyılarının sadece birkaç mil uzağında, Yunanistan’ın beşinci büyük adasıdır. Birçok armatör’ün doğum yeri olarak bilinen bu adada yerel halk geçimini denizcilikten, balıkçılıktan, tarımdan ve turizmden sağlıyor. Ada yaşantısı, masmavi denizi, iklimi, temiz havası ile turistleri oldukça cezp eden Sakız Adası, her yıl artan bir sayıyla turistlerini ağırlıyor.

Köklü bir tarihi olan Sakız Adasında, ilk kolonileşmenin İonlar tarafından gerçekleştiği düşünülmektedir. İyonlar döneminde ada; bölgede önemli bir role sahip olmaya başladı, büyük bir donanma gücü haline geldi ve Yunanistan’ın en önemli ticaret merkezi oldu. Ardından Büyük İskender’in işgaliyle Helenistik zamana geçen adada tarih boyunca Antik Yunan, Pers, Roma, Bizans, Ceneviz, Osmanlı ve Yunanistan egemenliği hüküm sürmüştür. Adada birçok mimari eserini bulabileceğiniz Osmanlı etkisine geçişi ise 1415 senesi itibariyle vergiye bağlanmasıyla olmuştur. 1566 yılında ise tam anlamıyla Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Yine konumun verdiği avantajla ada, Osmanlı döneminde ticaretle önemli bir kalkınma yaşamıştır. Adanın bağımsızlığını kazanması ve Yunanistan’a bağlanması 11 Kasım 1912 tarihinde gerçekleşmiştir.

Adanın ismine gelecek olursak; Sakız ağaçları bu adada çok olduğu için adanın ismi Sakız Adasıdır. Sakız adasının Yunanistan’da kullanılan bugünkü adı ise ‘’Chios’’ dur. Adanın ana yerleşim birimi olan şehrine de Chios denilmektedir. Şehir merkezi olarak Chios antik çağlardan günümüze kadar limanın çevresinde gelişmektedir. Adanın Chios ismini nerden aldığı konusundaki rivayetlerden birine göre; ada Chios adını, yine adanın antik Kralı Inopion’un kızı olan ‘’Chiona’’ dan aldığıdır.

Sakız adasında günümüzde her dönemden kalma eserler bulunmaktadır. Bu kültür çeşitliliğiyle adaya gelen ziyaretçilerini oldukça memnun eden sakız adasının, özgün mimari karakterlere sahip birbirinden güzel irili ufaklı 66 köyü vardır. Adanın güneyinde bulunan Ortaçağ köyleri, Mastihahoria yani Sakız köyleri olarak bilinmektedir ve damla sakızı üretimi konusunda dünyaca ünlüdürler. Bu köyler korsanlardan korunmak için kale şeklinde inşa edilmiştir. Turistik olarak ada, en çok Sakız Köyleri ile ün salmıştır. Ziyaretçilerin gezebileceği, farklı farklı özellikte, kuzeyde ve güneyde birçok köy olması, Bizans Dönemine ait kiliseler ve manastırlar, şehir merkezinde bulunan Osmanlı eserleri, kale ve Kampos bölgesinde yer alan Cenevizlilerin mimari tarzını gösteren taş konaklar, adayı her gidişte keşfedilmeye değer bir yer haline getiriyor.