Ayvalık +902663316700 | Çeşme +902327121808

 

Polihnitos

Polihnitos Bölgesi içerisinde; Vasilika, Lisvori, Polihnitos, Skala Polihnitou, Nyfida, Vrisa, Vatera ve Stavros adındaki birbirinden güzel köy ve beldeleri bulunmaktadır. Geçmişte bölgede yaşayan halkın, korsanlardan korunmak için Kalloni Körfezi’nden ve Ege Denizi’nden fark edilmeyen bu alan içerisinde bulunan köylerde yaşadığı bilinmektedir.

Polihnitos bölgesinde, çok önemli arkeolojik alanlar vardır. Bölgede yontma taş devrine ait aletlerin bulunması ve hayvan fosillerinin keşfedilmesi, bölgenin tarihi hakkında bilgi vermektedir. Vrisa’da bulunan Zoodohos Pigi Kilisesi ve etkileyici tapınak alanı, kayda değer bir Bizans anıtıdır. Polihnitos’dan 5 km uzaklıkta Lisvori köyü bulunmaktadır ve Bakır Döneminin en eski yerleşim bölgelerinden biri olduğu bilinmektedir. Lisvori köyünde, Midilli adasının geleneksel yöntemler ile yapılan meşhur buğday ekmeği bulunabilir. Kalloni Körfezi’nin doğu yakasında bulunan Achladeri’de sular altında kalan antik Pyrra şehri vardır. Denizin dibinde liman çalışmaları ve tapınağının izleri görülmektedir.

Bölge, doğal su kaynakları bakımından da adanın en zengin bölgesi içerisinde yer almaktadır. Polihnitos ve Lisvori’de şifalı sulardan yararlanabileceğiniz iki tesis bulunmaktadır. Bu tesislerdeki su kaynaklarının ısısı 67 °C ile 92 °C arasında değişmektedir. Şifalı sular sodyum ve klor bakımından Almanya’daki Visbaden suları ile eş değerdedir.

Polihnitos iskelesinde, körfezin en otantik limanını görebilir, dilerseniz bölge balıkçıları tarafından tutulan taze deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz. Nyfida, Kalloni Körfezi’nin en tenha sahillerinden birisi olup bölgede bulunan tavernalarda eşsiz balık lezzetlerini tadabilirsiniz.

Vatera, Polihnitos ‘tan 5 km uzaklıkta bir yerleşim yeridir. Vatera plajının uzunluğu 8 km olup genişliği ise 10 ile 30 metre arasında değişmektedir. Her yıl birçok turist, plajın iri taneli kumunun tadını çıkarmak için burayı ziyaret eder. Vatera, kilometrelerce uzunluğa sahip etkileyici sahili ile adanın en ünlü sayfiye yerlerinden biridir. Vatera’nın doğu yakasında, zeytin ağaçları ve çamlık dağlarla çevrili olan Vourkos Irmağı akmaktadır. Bu ırmağı takip ederseniz, otantik iki köye rastlarsınız, bu köylerin isimleri Yukarı ve Aşağı Stavros’dur.